Planujesz lub budujesz dom i zastanawiasz się nad sposobem jego ogrzania? Masz do dyspozycji wiele rynkowych propozycji i nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Dbasz o środowisko, więc nie chcesz montować w domu kotła grzewczego?A może szukasz oszczędności, planujesz niewielki budynek i nie chcesz i tak ograniczonej przestrzeni wykorzystywać na kotłownie? Niezależnie od tego jakie pobudki Tobą kierują i sprawiają, że nie chcesz mieć w domu kotła, nie musisz się martwić, bowiem na rynku jest wiele różnych możliwości, które pozwolą Ci wprowadzić do domu ciepło bez montowania własnego kotła.
Grzejniki na podczerwień
Grzejniki na podczerwień to jedno z ciekawszych rozwiązań, jakie możesz wziąć pod uwagę zastanawiając się nad rodzajami ogrzewania do Twojego domu. Takie urządzenia zamontujesz na ścianie, suficie lub ustawić na podłodze. Panel grzewczy do prawidłowego funkcjonowania wykorzystuje energię elektryczną. Prąd jest przetwarzany na promieniowanie podczerwone, które ogrzewa mieszkanie. Jednak trzeba wiedzieć, że w tej metodzie nie jest wykorzystywane powietrze, bowiem panel grzewczy na podczerwień nagrzewa przedmioty, w tym także ludzki organizm. To oznacza, że niedługo po włączeniu urządzenia odczujesz przyjemne ciepło. Nie będziesz musiał długo czekać od momentu włączenia grzejników na efekty ich pracy. Panel grzewczy na podczerwień to nie tylko rozwiązanie wygodne, ale także ekologiczne. Nie ma tutaj emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Takie rozwiązanie sprawdzi się z pewnością w miastach, gdzie zabronione są tradycyjne formy ogrzewania mieszkań.
Kominek z płaszczem wodnym
Innym rozwiązaniem, które pozwoli Ci nie budować specjalnej kotłowni, jest ogrzewanie mieszkania przy pomocy kominka. Kominki to bardzo tradycyjny, znany od wieków sposób na ogrzanie mieszkania. W dawnych czasach było podstawą budownictwa, po to by w XX wieku stać się synonimem luksusu. Gdy powstały kotły węglowe zaczęły one wypierać kominki, na które pozwolić mogli sobie wyłącznie zamożni ludzie. Dzisiaj kominek znów wraca na salony w wielu domach. Nowoczesna konstrukcja i możliwości zlikwidowały wiele problematycznych kwestii, takich jak cofanie dymu z komina jeśli na dworze był duży wiatr. Współczesne zamykane kominku nie powodują już takich trudności. Dodatkowo zamontowanie płaszcza wodnego pozwala przy pomocy paleniska ogrzać także wodę użytkową. Współczesny kominek można połączyć z systemem centralnego ogrzewania, dzięki czemu stanie się on sercem systemu grzewczego dla całego domu. Paliwem w kominku może być tradycyjnie – drewno, ale dostępne są także na rynku kominki opalane gazem, paliwami ciekłymi a nawet prądem. W przypadku dwóch pierwszych metoda należy liczyć się z emisją szkodliwych spalin do atmosfery, jest to zatem rozwiązanie mało ekologiczne. W przypadku ostatniego sposobu, czyli kominka elektrycznego, pamiętajmy, że nie da on nam prawdziwego, żywego ognia, co dla niektórych osób decydujących się na to rozwiązanie będzie prawdziwym minusem.