Oświetlenie w sypialni to kwestia ważna z punktu widzenia komfortowego wypoczynku. Jest tak dlatego, że w pomieszczeniu tym właściwie nie wystarczy zamontować jedynie lampy wiszącej. Dlaczego? Nie jest ona szczególnie wygodna, gdy przychodzi moment wieczornego relaksu. Kto z nas nie lubi położyć się po kąpieli w ciepłym łóżku i poczytać lub coś obejrzeć? Ten relaks odbywa się całkiem inaczej, gdy posiadamy lampkę nocną. Stawiana zazwyczaj bezpośrednio przy łóżku, stanowi niezbędne źródło światła, a przy tym tworzy przytulną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.
Kiedy zdecydować się na lampkę nocną?
Naszą sypialnię oświetlić może zarówno stojąca lampka nocna umieszczona na szafce przy łóżku, jak i zawieszony nad nim kinkiet. Oświetlenie w sypialni ma być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego też powinniśmy kierować się możliwościami, jakie daje nam przestrzeń w pomieszczeniu. Jeśli więc mamy stosunkowo dużą sypialnię, to nie powinno być problemu z ustawieniem szafek po obu stronach łóżka i umieszczenia na nich lampek. Jest to również dobra opcja, gdy łóżko nie stoi pod ścianą. Jeśli z sypialni korzystamy w pojedynkę, to wystarczy jedna lampka. Natomiast gdy dzielimy to pomieszczenie z drugą połówką, to analogicznie powinniśmy zdecydować się na dwie lampki. Taki zabieg pozwoli na swobodę wieczornego relaksu w łóżku. Osoba czytająca przy lampce nie powinna w żaden sposób przeszkadzać śpiącej obok drugiej połówce.
A może kinkiet?
Jeśli chodzi o kinkiety, to sprawdzą się one najlepiej, gdy łóżko stoi pod ścianą. Montujemy je nad łóżkiem, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, szczególnie, gdy brakuje go w niewielkich sypialniach. Niekiedy kompletnie brakuje w nich miejsca na dwie szafki przy łóżku. Wtedy liczy się każdy centymetr wykorzystywanej przestrzeni. Odpowiednio dobrane kinkiety nie tylko zapewnią nam oświetlenie podczas czytania, ale i wpasują się idealnie do panującego designu.
Oświetlenie zadaniowe do sypialni, czyli jakie?
Gdy mowa o lampach do sypialni, bardzo ważną kwestią jest ich funkcjonalność. Ważne będą takie kwestie jak natężenie światła i jego kolor. Odpowiednie klosze powinny zapewnić nam taki efekt oświetlenia, jakiego oczekujemy. Lampki nocne zazwyczaj posiadają abażury, które wypuszczają równomiernie rozchodzące się światło od dołu. Dzięki temu osłonięta żarówka nie razi w oczy, a światło jest przyjemnie przytłumione. Przy kinkietach mamy często możliwość regulacji kierunku strumienia światła. W tym wypadku również abażury chronią oczy od nieprzyjemnego rażenia.
Kolor i moc światła mają znaczenie
Ważną kwestią jest dobór odpowiedniej żarówki do lampki nocnej. To za jej pomocą stworzony zostanie odpowiedni nastrój oraz warunki do relaksu przy lekturze. Powinniśmy więc zwrócić uwagę w dużej mierze na moc żarówki. Niektóre szkoły podają, że jeśli chodzi o lampkę nocną, to nie powinna ona przekraczać 20 W, a inne, że 45 W. Natomiast jedno jest pewne. Dużą rolę odgrywa wielkość pomieszczenia i przeznaczenie lampy. Gdy mowa o niewielkiej sypialni i lampce, która ma przeznaczenie zadaniowe, to niewątpliwie wartości powyżej 45 W będą już przesadą.
Zwróćmy też uwagę na kolor światła. Białe, wręcz kojarzące się ze szpitalami światło nie nada się do zadaniowego oświetlenia sypialni. Powinniśmy więc wybierać spośród cieplejszych barw. Nadadzą się te o temperaturze od 3000 do 3300 K. Emitują one ciepłe światło, które sprzyja odpoczynkowi. Pamiętajmy o tym przy wyborze lampki nocnej do czytania.