Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego to bardzo istotna kwestia. Warto stawiać na rozwiązania nowoczesne i ekonomiczne, które zapewnią duże oszczędności oraz wysoki komfort na co dzień. Sprawdź, czym jest pompa ciepła i dlaczego właśnie to urządzenie cieszy się w ostatnich latach tak dużą popularnością wśród inwestorów!
Czym jest pompa ciepła?
W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów poszukujących oszczędności cieszą się urządzenia, które produkują energię przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest pompa ciepła – alternatywa dla tradycyjnych kotłów i pieców na gaz czy węgiel. To zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które pobiera ciepło z zewnątrz, a następnie przekazuje je do wnętrza budynku.
Wyjaśniając, czym jest pompa ciepła, nie sposób nie zwrócić uwagi na źródła, z których czerpie ona energię. Należą do nich powietrze, grunt lub woda, a najpopularniejszymi rodzajami urządzeń są pompy typu powietrze-powietrze, powietrze-woda, woda-woda oraz grunt-woda. To, które z nich wybierzesz, zależy przede wszystkim od warunków panujących w miejscu instalacji oraz Twoich indywidualnych potrzeb.
Jakie zalety ma pompa ciepła?
Bez względu na to, w jaki typ pompy ciepła zainwestujesz, możesz mieć pewność, że zapewni Ci ona wiele korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- spore oszczędności, które wynikają z jednej strony z braku konieczności zakupu tradycyjnych paliw do ogrzewania budynku, a z drugiej z niskich kosztów eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych kotłów czy pieców;
- najwyższy komfort cieplny o każdej porze roku i bez względu na zewnętrzne temperatury – niezależnie od tego, czy podłączysz urządzenie do ogrzewania podłogowego, czy ściennego;
- niezawodność, ponieważ wysokiej jakości urządzenie, wraz z odpowiednio dopasowanym buforem do pompy ciepła, może działać bezproblemowo nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat;
- możliwość zintegrowania pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu zasilana będzie ona darmową energią wytworzoną przez panele PV;
- prostotę działania i bezobsługowość – raz zainstalowana i uruchomiona pompa ciepła nie wymaga ingerencji użytkownika, by działać sprawnie przez długi czas;
- znaczną redukcję CO2 oraz innych szkodliwych związków – dzięki temu urządzenia tego typu są przyjazne środowisku naturalnemu i odgrywają istotną rolę w transformacji energetycznej.
Jeżeli dodamy do tego możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła, okaże się, że może to być rozwiązanie idealne dla każdego – bez względu na miejsce zamieszkania czy wielkość domu.
Bufor do pomp ciepła, czyli sposób na funkcjonalność i żywotność
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które podnosi funkcjonalność i żywotność urządzenia, jest bufor do pompy ciepła. Dzięki niemu możliwe jest podgrzewanie wody użytkowej, a także uniknięcie niektórych awarii.
Więcej informacji na temat buforów do pomp ciepła, a także najlepsze rozwiązania tego typu na rynku znajdziesz na stronie https://eclis.pl/pl/produkty/bufory-i-zbiorniki-cwu.